February 24, 2009

Dairy Products

Trimble Dairy:
Whole raw milk: $6/gal
raw cream: $3/quart (actually the cream content varies in the container)

Butter:
Woodstock Farms Organic Unsalted Butter-16 0z-$4.99-The Granery

Sour Cream

Cream Cheese

Cheddar Cheese

4 comments:

Garden of Glory said...

Wow - the running cost here is $10 a gallon!

Cheryl said...

Wow it is a good thing you have your own cow Garden of Glory! My son used to be allergic to cow milk so I bought some good raw goat milk that was $9/gal...but you can't make butter with that :( I'm so glad he outgrew his allergy!!!!

Anonymous said...

wow how come it is sooo cheap where u r at? here 1 pint of raw cream is 14 dollars!

Anonymous said...

thats california by the way. Organic pastures or the raw amish kind... both are expensive as well. And I drink at least 1 pint of raw cream per day, so I need to save money. any advice?